امروز يك شنبه  ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۳/۰۱- ۱۶:۳۰ - مشاهده: ۵۲

بیانیه مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ورشو به مناسبت روز جهانی قدس

بیانیه مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ورشو به مناسبت روز جهانی قدس

امسال روز 22 می 2020 مصادف با روز جهانی قدس است. روزی که برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین، از سوی آزادیخواهان و عدالتجویان جهان گرامی داشته می‌شود. حمایت از مردمی‌که بیش از 70 سال است برای بازپس گیری موطن آباء و اجدادی خود و رفع اشغال مبارزه می‌کنند.

در سالهای 1948 در حالی که مردم دنیا درگیر مصائب ناشی از جنگ ویرانگر جهانی بودند و  نفرت از تجاوز، زیاده خواهی، و توسعه طلبی ناشی از تفکرات نژادپرستانه و تبعیض آمیز در جهان موج می زد، در گوشه ای از جهان بنام فلسطین اما، برخی با نقابی دیگر، در حال پیگیری همان اقدامات و رفتار نژادپرستانه و ظالمانه بودند. اقداماتی که آرامش و صلح را برای بیش از هفت دهه، از ساکنان اصلی سرزمین فلسطین سلب کرده است.

برای هزاران سال، مردمی‌با ادیان مختلف از جمله؛ مسلمان، مسیحی و یهودی بصورت مسالمت آمیز و بر مبنای احترام متقابل در این سرزمین مقدس زندگی کرده اند. اما با بوجود آمدن رژیم صهیونیستی، سالهاست که رنگ آرامش و صلح از آن سرزمین رخت بر بسته و دشمنی بی انتهایی را سبب گشته است. این رژیم با تمسک دروغین به آموزهای دین آسمانی یهود و پیروان راستین آن، دهه‌هاست که مشغول تعدی و ظلم علیه صاحبان اصلی فلسطین است. کشتار کودکان، زنان و مردان بی‏دفاع،آواره کردن میلیون‌ها انسان، شهرک سازی در اراضی اشغالی، محاصره شدید انسانی و اقتصادی، آزار و شکنجه اسرا و زندانیان، اخراج و کوچ اجباری از جمله اقداماتی است که بصورت سیستماتیک در حال انجام است. این رژیم نه تنها در داخل مستمرا به این اقدامات مشغول است، بلکه عدم پایبندی خود را به هنجارها و قوانین بین المللی از طریق نادیده انگاشتن دهها قطعنامه  شورای امنیت و مجمع عمومی‌به اثبات رسانده است.

شوربختانه این رویه نه تنها بصورت جدی با مخالفت و ممانعت برخی قدرتهای بزرگ مدعی دموکراسی و حقوق بشر روبرو نشده است بلکه با حمایتهای غیرمنصفانه و نادیده گرفتن حقوق مردم مظلوم فلسطین، این رژیم را در پیگیری رفتارهای غیر انسانی و تجاوزات خود در داخل و بیرون مرزهای فلسطین گستاخ تر ساخته است. اقدامات دولت امریکا همچون به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت خود به آن، بستن دفاتر ساف در واشنگتن، توقف کمک مالی به آنروا و حذف پرونده آوارگان فلسطینی و نیز شناسایی منطقه اشغالی جولان به عنوان خاک این رژیم، از آن جمله است. نمایش پایانی پرزیدنت ترامپ نیز، رونمایی از طرح صلح موسوم به معامله قرن بود که در بدو اعلام با اعتراضات و انتقادات بسیاری روبرو شد چرا که این طرح مغایر با بسیاری از اصول مبنایی حقوق و مقررات بین الملل و قطعنامه‌های سازمان ملل از جمله 242(1967)، 338(1973)، 2334 (2016) و توافق اوسلو  (1994) بوده است.در واقع رژیم اشغالگراسرائیل با چراغ سبز آمریکا به بهانه اجرای یک طرفه این طرح، به شدت به دنبال الحاق بخش هایی از کرانه باختری و رود اردن است تا حاکمیت خود را بر این مناطق گسترش دهد.

جمهوری اسلامی ایران در کنار دیگر دولتها و ملل متمدن و آزادیخواه جهان همواره حمایت صادقانه و انسانی خود رااز ملت مظلوم فلسطین در برابر رژیم اشغالگر قدس ابراز داشته و تلاش نموده است این مسئله حل و فصل شود. در همین راستا، طرحی را تحت عنوان «برگزاری همه پرسی ملی در فلسطین» جهت حل دمکراتیک و عادلانه موضوع به سازمان ملل متحد ارائه، که در دبیرخانه آن سازمان نیز به ثبت رسیده است. به اعتقاد ج.ا.ایران تنها راه حل مساله فلسطین، بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین اصلی خود و برگزاری همه پرسی با مشارکت مردمان اصلی این سرزمین اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی برای تعیین سرنوشت و نوع نظام سیاسی مورد نظر خود می‌باشد.

 

سفارت جمهوری اسلامی ایران

22 می 2020  برابر با 2 خرداد 1399

ورشو

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما