وضعیت رسانه لهستان

مطبوعات و رسانه در جمهوری لهستان

 

رسانه های لهستان را می توان به چهار دستــه مطبــوعات ، تلویزیــون ، رادیو و اینترنت تقسیم  نمود. در لهستان بیش از 5 هزار عنوان نشریه در سطح ملی و منطقه ای منتشر می گردد . در این رابطه مهمتــرین مطبـوعات روزانه لهستان را شاید بتوان Wyborcza   Gazeta، Rzeczpospolitaو Dziennik Polskaو روزنامهFakt دانست . دو روزنامه اول سراسری بوده که تمام اخبار داخلی لهستان و جهان را پوشش می دهند و روزنامه جنیک بیشتر منحصر به مناسبت ها و تحولات داخلی لهستان و روزنامه فاکت نیز نشریه زرد می باشد.

علاوه بر نشریات فوق ، مجلات متنوعی در زمینه های مختلف در لهستان منتشر می شوند که می توان به هفته نامه های Newsweek Polska، Wprost،  PolitykaوAngora و یا مجله رایگان مترو (Metro)اشاره کرد. بر اساس یک تحقیق میدانی انجام شده در سال 2009 ، بیش از 89 درصد لهستانی ها ترجیح می دهند که نشریات مکتوب را مطالعه کنند و 43 درصد آنها نیز روزنامه ها را و 32 درصد نیز خواندن مجلات هفته نامه را ترجیح می دهند. در حال حاضر شرکت های آلمانی،سهام بیش از 80 درصد مطبوعات لهستانی را به خود اختصاص می دهند .

شبکه های تلویزیونی:

 شبکه های TVP 1، TVP 2، Polsat  و Local Channel  از جمله شبکه هایی هستند که به راحتی و بدون هزینه در دسترس  می باشند . شبکه های TVP 1، TVP 2، Polsat و شبکه TVNبه دلیل تنوع برنامه ها بیشترین میزان مخاطبان لهستانی را به خود اختصاص می دهند این شبکه های خود شبکه های موضوعی نیز مثل TVN Style، TVN 24، TVN Turbo  ، TVN 7  ، TVN Meteo، TVP Kultura  ، TVP Info، TVP Historia ، TVP Sport، Polsat Cafe، Polsat News  ، Polsat Sport  و Polsat 2می باشد.از شبکه های تلویزیونی فوق شبکه های TVP 1و  TVP 2عمومی هستند و شبکه های Polsat  و شبکه TVNنیز خصوصی هستند.

رادیو و اینترنت :

رادیو از جمله رسانه هایی است که مورد اقبال لهستانی می باشد . به طور متوسط گفته می شود بیش از 80 درصد لهستانی ها به رادیو گوش می دهند که بیش از 50 درصد از این افراد روزانه سه ساعت وقت خود را به برنامه های رادیویی اختصاص می دهند . یکی از دلایل این موضوع شاید به دلیل دسترسی آسان از طریق اینترنت و رایگان بودن نسبی آن باشد . در لهستان شبکه های رادیویی متعددی فعال هستند که بعضی از آنها در یک منطقه خاص قابل دریافت هستند . مهمترین و رایج ترین  شبکه های رادیویی  RMF FM، Radio Zet، First and Third Channel of Polish Radio  وEskaمی باشند.  علاوه بر شبکه های رادیویی فوق شبکه Jedynka  بیشتر اخبار و برنامه های مرتبط با امور عمومی را پخش می کند و  شبکه Trojka  موسیقی و  مصاحبه با هنرمندان و برنامه های فرهنگی ارائه می دهد . شبکه Dwojkaنیز بیشتر موسیقی کلاسیک و محلی را جهت مخاطبان موسیقی پخش می کند. شبکه Tok Fm  یکی از شبکه های رادیویی موضوعی لهستان بوده که بیشتر اخبار و مصاحبه ها را پوشش می دهد.

رایج ترین رسانه در لهستان ، اینترنت هست چرا که بسیاری از رسانه های دیگر اعم از مکتوب و دیداری وشنیداری دیگر را می توان از طریق اینترنت پر سرعت دریافت و استفاده نمود. در این رابطه مهمترین و رایج ترین وب سایت های اینترنتی لهستان شامل : Onet.pl، wp.pl، Interia Pl، gazeta.pl، Tvn.plو Tlen.plمی باشند که به دلیل دسترسی آسان و گسترده به منابع اطلاعاتی متنوع و فراهم آوردن امکان تماس و ارتباط مستقیم با افراد بیشتر مورد توجه نسل جوان قرار دارد .